WSKAZÓWKI DO WYKAŃCZANIA ZEWNĘTRZNYCH DRZWI DREWNIANYCH

Jeśli zakupiłeś lub zamierzasz zakupić drzwi drewniane zewnętrzne od producenta – http://www.art-tom.pl/, najprawdopodobniej będą one dostarczane z niewykończonego drewna i będą wymagały wykończenia przed montażem. Nieprawidłowe wykończenie może całkowicie zniszczyć drzwi i spowodować utratę gwarancji, dlatego ważne jest, aby w pełni zrozumieć procesy i jakie produkty nie są przeznaczone do wykańczania zewnętrznych drzwi drewnianych.
Oczywiście, można uniknąć kłopotów, otrzymując fabrycznie wykończony zestaw drzwi lub też zlecając lakierowanie drzwi przez profesjonalistów przed ich dostawą, jednak większość osób kupuje drzwi zewnętrzne drewniane nieukończone, aby dostosować ich rozmiar do aktualnej ramy lub otworu. Tradycyjne wykańczanie na miejscu za pomocą pędzla lub wałka, czy to prace budowlane, czy to wykonywane przez zatrudnionego dekoratora, jest o wiele tańsze (40-70%) niż profesjonalne lakierowanie, chociaż wyniki są zupełnie inne.

Profesjonalne lakierowanie czy tradycyjna aplikacja na miejscu?

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że lakierowanie odbywa się w zamkniętym środowisku, przy użyciu maszyn, które równomiernie nakładają powłoki wykończeniowe, a efektem jest gładka powierzchnia bez śladów po pędzlach, cząsteczek kurzu czy niedoskonałości. Poziom połysku (połysku) może być dostosowany do indywidualnych wymagań, co sprawia, że powierzchnia drzwi jest mniej lub bardziej błyszcząca. Efekt jest po prostu oszałamiający, ale jego koszt jest stosunkowo wysoki (w niektórych przypadkach może przekroczyć koszt samych drzwi), a proces ten trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni, ponieważ drzwi muszą wyschnąć pomiędzy warstwami do 24 godzin.
Tradycyjne malowanie pędzlem lub wałkiem nigdy nie zapewni tego gładkiego i równomiernego wykończenia, jest jednak znacznie tańsze, a jeśli masz trochę czasu i trochę przestrzeni użytkowej do pracy w (garaż, szopa, itp.), może to być miły projekt na długi weekend. Będziesz potrzebował puszki z preferowanym wykończeniem ( bejca lub farba – zobacz jaki produkt wykończeniowy powinienem dostać?) i zwykłe akcesoria dekoratorskie – pędzle, gąbki, papier ścierny, taśmy lub arkusze ochronne itp. również coś do ułożenia drzwi w płaskiej pozycji, jak stary stół, dwa stoły warsztatowe lub po prostu można je położyć płasko na arkuszu ochronnym na podłodze. Prawdopodobnie od czasu do czasu będziesz potrzebował kogoś, kto pomoże Ci obrócić drzwi (są ciężkie!).
Możesz również zatrudnić lokalnego dekoratora, który zrobi to wszystko za Ciebie. Upewnij się, że jest profesjonalnym dekoratorem z własnymi narzędziami i solidnym doświadczeniem dekoratorskim (idealnie rekomendowanym przez kogoś, kogo znasz). Będzie to nadal znacznie tańsze niż lakiernia, ale ważne jest, aby dostarczyć dekoratorowi odpowiedni produkt i aby wykończenie było nakładane zgodnie z instrukcjami producenta (patrz: Aplikacja).

Teraz nadszedł czas, aby kupić preparat końcowy, którego zamierzasz używać….

Jaki produkt wykończeniowy powinienem otrzymać?

Większość sprzedawanych gotowych drzwi zewnętrznych drewnianych (http://www.art-tom.pl/) posiada konstrukcję drewnianą z okleiną, a produkty takie jak lakiery, oleje, woski i środki polerskie nie nadają się do użytku, ponieważ po prostu nie zapewniają wystarczającej ochrony tego typu drzwi. Oznacza to, że w przypadku stosowania tych produktów drzwi mogą ulec zniszczeniu w ciągu roku lub dwóch.
Ale dlaczego? Są one odpowiednie do stosowania na zewnątrz, tak jest napisane na puszce! Tak, nadają się one prawdopodobnie do większości produktów z litego drewna, takich jak tarasy, ogrodzenia itp. Drzwi natomiast są wykonane w kontrolowanym środowisku wilgotnym przy użyciu szeregu mniejszych elementów z litego drewna, zaprojektowanych tak, aby stworzyć duży panel drzwiowy. Zawierają one określony poziom wilgoci i gdyby ten poziom miał się zmienić, mniejsze kawałki zaczęłyby się lekko przesuwać, powodując pęknięcia, pęcherzyki i podobne efekty pojawiające się na powierzchni. Dlatego producent wymaga, aby na drzwiach tych stosowane były wyłącznie wysokowydajne zewnętrzne bejce lub farby w celu zachowania ważności gwarancji. Istnieje wiele popularnych marek oferujących wysokowydajne bejce i farby do drewna i są one w dużej mierze dostępne do zakupu online lub w sklepach budowlanych. Niektóre z nich oferują nawet szerokie gwarancje ochrony przed wpływami atmosferycznymi i oczywiście wiele kolorów do wyboru, w tym najpopularniejsze kolory dębu i mahoń w różnych odcieniach.
Jeden z producentów oferuje szeroką gamę wysokowydajnych farb i bejc zewnętrznych z 6-letnią i 10-letnią gwarancją ochrony przed wpływami atmosferycznymi. Ponieważ jest to dość przyzwoita i renomowana marka (cena również wydaje się rozsądna), warto zacząć od sprawdzenia tych produktów:

  • Osłona przeciwsłoneczna farba błyszcząca do zastosowań zewnętrznych
  • Osłona przed wpływami atmosferycznymi zewnętrzna farba satynowa
  • Uzupełniająca bejca do drewna

Potrzebny jest również produkt do pokrycia podłoża, znany również jako podkład lub podkład konserwujący. Należy kupić produkt podstawowy zalecany do stosowania z produktem wykończeniowym, aby uniknąć nieoczekiwanych reakcji chemicznych między nimi.
Uwaga: Nie rekomendujemy tej konkretnej firmy ani żadnego ze sklepów, do których odsyła ten artykuł, po prostu używamy tych produktów jako przykładu wysokowydajnej zewnętrznej obróbki drewna i gorąco zachęcamy do poszukiwania podobnych lub alternatywnych produktów na rynku.

Zastosowanie – instrukcja wykańczania zewnętrznych drzwi drewnianych

Wykończenie zewnętrznych drzwi drewnianych jest łatwe, pod warunkiem, że wykonałeś wszystkie niezbędne prace przygotowawcze, więc zacznij od przygotowania wszystkich komponentów i materiałów. Jeśli drzwi lub ościeżnica muszą zostać przycięte, należy to zrobić przed zastosowaniem jakiejkolwiek obróbki. Szkło należy chronić taśmą maskującą i arkuszami folii. Wyciąć otwory na wszystkie okucia drzwiowe (zawiasy, zamki itp.) i oczyścić je z pyłu z pił i odłamków. Zeszlifować wszystkie powierzchnie drzwi (powierzchnie czołowe i wszystkie krawędzie) i oczyścić je z kurzu. Użyj wypełniacza w kolorze dopasowanym do drzwi, aby wypełnić drobne niedoskonałości, wgniecenia lub zadrapania.
Ostrzeżenie! Wysokowydajne środki do impregnacji drewna są zwykle wysoce łatwopalne i toksyczne, dlatego należy pracować w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, z dala od źródeł ognia i poza zasięgiem dzieci. Należy nosić rękawiczki gumowe, ponieważ ślady wysokowydajnych bejc/ farb mogą być bardzo trudne do mycia.
Warstwy podkładowe i wykończeniowe nanosić zgodnie z instrukcjami na puszce, ale minimum 2 warstwami podkładowymi i 3 warstwami wykończeniowymi we właściwych odstępach czasu podanych na puszce (zwykle pomiędzy warstwami wystarcza 12-24h, aby impregnat wyschnął i został wchłonięty przez drewno). Upewnić się, że wszystkie obszary drzwi, w tym krawędzie górne i dolne, oraz we wszelkich wycięciach wykonanych dla zawiasów, zamków i innych okuć drzwiowych, są równomiernie pokryte. Drzwi należy zawsze lekko szlifować między warstwami i czyścić powierzchnie z pyłu.
Po wykonaniu wymaganej liczby warstw i wykończeniu wszystkich wycięć i krawędzi, dzięki czemu nie ma nigdzie nieobrobionego drewna, drzwi są gotowe do zawieszenia. Należy teraz zamontować wszystkie okucia i zawiesić drzwi w ościeżnicy.
Nie wyrzucaj pozostałości po bejcy i farbie, będziesz ich potrzebował później (produkty do podkładów nie będą już jednak potrzebne i mogą być używane gdzie indziej lub bezpiecznie usuwane).

Konserwacja i pielęgnacja po zakończeniu pracy


Nawet jeśli użyto produktu wykończeniowego o długiej żywotności, należy sprawdzać drzwi zewnętrzne drewniane w regularnych odstępach czasu, co najmniej raz w roku, aby sprawdzić, czy nie ma śladów zużycia wykończenia i w razie potrzeby ponownie nanieść powłokę. Nadmiar deszczu lub światła słonecznego może spowodować szybsze niż oczekiwano zużywanie się nawet najlepszej obróbki drewna.
Znudziłem się kolorem drzwi, czy mogę je zmienić? Tak, zawsze można nanieść 1-2 warstwy różnokolorowe, pod warunkiem, że jest to ten sam produkt! Nakładanie różnych produktów na siebie może powodować nieznane reakcje chemiczne, więc nie jest to zalecane. Przed nałożeniem nowego koloru upewnij się, że poprzedni jest dobrze zeszlifowany a drzwi są czysty. Jeśli z jakiegoś powodu konieczna jest całkowita wymiana lakieru, prawdopodobnie trzeba będzie zeszlifować drzwi na gołe drewno i zacząć od nałożenia warstw podkładowych.
Jaka jest więc oczekiwana długość życia moich drzwi i wykończenia? Drzwi z reguły mają gwarancję na 10 lat, po odpowiednim wykończeniu, ale powinny wytrzymać znacznie dłużej. Powierzchnię należy konserwować tak samo jak inne produkty z drewna i w normalnych warunkach należy ją ponownie nakładać co 2-3 lata lub jak tylko pojawią się jakiekolwiek oznaki starzenia się.

Podobne wpisy